1396/2/24 يكشنبه
پیشگیری از سرطان دهانه رحم
دکتر عطایی : علایم سرطان رحم در خانم ها چیست
به گزارش وب دا – دکتر مینا عطایی ، متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد بیماری سرطان دهانه ی رحم گفت: لازم است بدانید که تغییرا ت پیش سرطانی و سرطانی دهانه رحم علامت مشخص و آشکاری ندارند و در بیشتر موارد فاقد
علامت است به همین جهت انجام تست پاپ اسمیر بدون وجود هیچگونه علامتی هم  لازم است .
وی تصریح کرد:  وجود هر یک از این علائم مستلزم مراجعه فوری و بررسی بیشتر است :خونریزی بین دو قاعدگی ، خونریزی پس از تماس جنسی یا معاینه ، درد ناحیه لگن غیر مرتبط به قاعدگی ، وجود ترشحات زی اد و غیر طبیعی که ممکن است رقیق، غلیظ و همراه با بوی تعفن باشدو  همچنین علائم ادراری بدون علت مشخص در سیستم ادراری به وجود آید.
دکتر عطایی با شاره به اینکه ثابت شده ا ست کسرطان دهانه رحم با آلودگی با  HPVارتباط دارد اظهار داشت: . ارتباط ویروسHPV بسیار قویتر از رابطه بین مصرف سیگار و سرطان ریه است.عفونت ناشی از ویروس HPVسومین بیماری مقاربتی شایع در دنیا است که ازطریق تماس پوستی (پوست به پوست)منتقل میگردد.
وی ادامه داد : اکثر زنانی که به عفونت ویروسHPVمبتلا میشوند 18 ماه پس از عفونت بهبود می یابند ولی واکنش های سیستم ایمنی بدن نسبت به ویروس HPV 3-4سال باقی می ماند. اگر عفونت با ویروس فوق بیش از این مدت بطول ا نجامد،خصوصاً در عفونت های ناشی از گونه های پر خطر که منجر به سرطان دهانه رحم میشوندو  اقدامات تشخیصی بعدی ضرورت می یابد.برای افزایش حساسیت تست پاپ اسمیر ، می توان آلو دگی با ویروس پاپیلومای انسانی را نیز به صورت همزمان انجام داد .
این متخصص زنان افزود: در حال حاضر در کشور امکان بررسی DNAویروسی در ترشحات دهانه رحم و همچنین واکسیناسیون بر علیه ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد.
وی با بیان اینکه تا کنون دو نوع واکسن برای ویروس HPVساخته شده است تصریح کرد: این واکسن ها در سنین قبل از شروع فعالیت جنسی و در سه نوبت طی شش ماه تزریق میشود . واکسن میتواند بر علیه گونه های پر خطر ویروس ایمنی ایجاد کند.در حال حاضر در کشور ما واکسیناسیون عمومی بر علیهHPV  انجام نمیشود که دلیل آن ناشناخته بودن گونه HPVهای ویروسی شایع در کشور ما است.
عكس هاي مرتبط :

آرشیو
لینک های مفید
اعلانات