1396/2/18 دوشنبه
آیا از شوره ی سر رنج می برید ؟
دکتر محمودی : ۴ در صد از کل جمعیت به درماتیت سبورئیک مبتلا هستند و یک عارضه ی بسیار شایع است.
دکتر محمودی : ۴ در صد از کل جمعیت به درماتیت سبورئیک مبتلا هستند و یک عارضه ی بسیار شایع است.
به گزارش وب دا دکتر الهه محمودی ، عضوی هیأت علمی و دکترای قارچ شناسی و انگل شناسی دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص درمان شوره ی سر گفت : درماتیت سبورئیک یا درماتیت شوره ای یا همان شوره ی سر به صورت التهاب و پوسته پوسته شدن در پوست خصوصا در مناطقی که غدد چربی بیشتر است اتفاق می افتد. یعنی پوست سر، صورت، اطراف بینی، ابروها، داخل کانال گوش و یا پشت گوش، بین دو شانه، روی قفسه سینه یا بالای کمر و نواحی چین دار پوست مشخص می شود.
وی افزود: این عارضه به شکل ضایعات قرمز و با پوسته های چرب هستند که خارش در پوست را همراه دارد .  درماتیت سبورئیک یک عارضه بسیار شایع است و بسیاری از مردم بدون آن که بدانند، به این عارضه مبتلا هستند. به طور کلی ۴ در صد از کل جمعیت به درماتیت سبورئیک مبتلا هستند و نیمی از افراد بزرگسال نیز به شوره‌ی سر مبتلا هستند. این عارضه در آب و هوای سرد بیشتر از آب و هوای گرم شایع است و ارتباطی با رژیم غذایی فرد ندارد.
دکتر محمودی در خصوص علت این مشکل گفت: گونه های قارچ مخمری از جنس مالاسزیا همراه با فاکتور های چند عاملی میزبان عامل مستقیم ایجاد درماتیت شوره ای و شوره سر می باشند.  این مخمر در پوست سر 60 تا 70 درصد افراد به طور طبیعی وجود دارد. بیماری زمانی ایجاد می‌شود که قارچ بیش از حد رشد کند یا سیستم ایمنی بدن شخص بیش از حد به آن واکنش نشان دهد. این مخمر چربی دوست بوده و اسید اولئیک بهترین چربی مورد استفاده آن است. مالاسزیاها قادرند سبوم مترشحه از غدد سباسه را به اسید های چرب آزاد تبدیل کنند که این اسیدها، میتوز سلولهای اپیدرم را افزایش داده و منجر به ایجاد شوره می شود.
این عضو هیأت علمی همچنین در ادامه در مورد درمان این بیماری گفت: درمان این بیماریها باید به صورت بلند مدت تا برطرف شدن ضایعات ادامه یابد. برای درمان شوره سر یا دندروف شامپوی کتوکونازول (ketoconazole)  بهترین درمان می باشد برای تاثیرگذاری بیشتر شامپو آن را روی پوست کف سر مالیده  و بعد از 8تا 10 دقیقه شستشو با آب خالی صورت پذیرد. در صورتی که خارش سر زیاد باشد، مصرف موقت ژل یا شامپوی حاوی استروئید و یا شامپوهای ضد التهاب مانند" الوشن دوکری" مفید می باشد.
برای درمان درماتیت سبورئیک یا درماتیت شوره ای استفاده از پماد‌های ضد قارچ مانند: کلوتریمازول، میکونازول و نیستاتین توصیه می شود. در صورتی که التهاب پوست زیاد باشد می‌توان به صورت موقت این داروها را با یک پماد استروئیدی مانند بتامتازون ترکیب کرد تا التهاب پوستی برطرف شود. سپس به درمان ضد قارچی ادامه داد.
شستن بدن با یک شامپوی ضد قارچ کتوکونازول در افرادی که دچار خارش های متوالی هستند نیز می‌تواند مفید باشد. بهتر است قبل از شستن شامپو ازروی بدن، ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر نمایند.
 در موارد خاص، اگر درماتیت سبورئیک بسیار گسترده باشد یا نسبت به درمان‌های گفته شده در بالا مقاوم باشد، ممکن است مصرف یک دوره داروی ضد قارچ خوراکی طبق نظر پزشک تجویز گردد.
عكس هاي مرتبط :

آرشیو
لینک های مفید
اعلانات