1395/11/4 دوشنبه
چگونه از پوسیدگی دندان جلوگیری کنیم
رئیس دانشکده دندانپزشکی : مسواک ، نخ دندان و استفاده از دهان شویه راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان
به گزارش وب دا دکتر احمد جعفری ، دانشیار دانشگاه  و متخصص دندانپزشکی کودکان در مورد مهار کردن پوسیدگی دندان گفت :  پوسیدگی دندان یک مشکل جدی در حوزه سلامت جامعه است که  هزینه های زیادی  را به خانواده ها  تحمیل میکند.
وی ادامه داد : علاوه بر آن پوسیدگی دندان، عامل زود از دست رفتن دندان در کودکان شده و مشکلات رویشی مضاعفی را در دندانهای دائمی ایجاد میکندو  دندانپزشکی کودکان علاوه بر درمان دندانهای دارای مشکل، بر روشهای سالم نگه داشتن دندانها نیز تاکید میکند.
 
دکتر جعفری به راه­های مختلفی برای کاهش شانس پوسیده شدن دندان اشاره کرد و افزود : نخستین و مهمترین راه ، آشنایی با بهداشت دهان و دندان و رعایت بهداشت دهان در پیشگیری از پوسیدگی دندانی و بیماری های لثه می­باشد.
وی افزود : شایع­ترین روش برای پیشگیری از پوسیدگی دندان، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان لوازم اصلی روش­های مکانیکی هستند و  استفاده از دهان­شویه ها را به عنوان روش­های شیمیایی می تواند در پیشگیری بسیار موثر باشد. .
رئیس دانشکده دندانپزشکی با بیان اینکه مقاوم سازی دندان روش دیگر مبارزه با پوسیده شدن آن می­باشد تصریح کرد: استفاده از محصولات فلوراید، مثل خمیردندان فلورایددار، دهان­شویه فلوراید، ژل، وارنیش و دیگر محصولات فلوراید می­تواند کمک زیادی به مقاوم شدن دندان در مقابل پوسیدگی بکند. مثلا استفاده از وارنیش فلوراید برای بچه­ها 2 تا 4 بار در سال، دیده شده است که می تواند نتایج بسیار خوبی در کاهش پوسیدگی، تا میزان 30 تا 40% را نشان دهد. این برنامه هم اکنون توسط وزارت بهداشت و به صورت رایگان در مدارس انجام می­شود.
وی در پایان گفت : معاینات دوره ای توسط دندانپزشک، تکنسین سلامت دهان، بهداشتکار و مراقب بهداشت مدرسه  میتواند کمک بزرگی به شناسایی مشکل پیش از بروز آن بکند. در صورت نیاز دندانپزشک می تواند شیارهای عمیق روی سطح دندان را پیش از پوسیده شدن بپوشاند.
عكس هاي مرتبط :

آرشیو
لینک های مفید
اعلانات