1395/6/2 سه‌شنبه
بیماری MS را بهتر بشناسیم
دکتر گودرزوند: : در خصوص علت بیماری دلیل قطعی وجود ندارد اما می توان عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و یا عفونت های ویروسی را در ایجاد آن دخیل دانست
دکتر مهدی گودرزوند ، متخصص فیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی البرز در مورد بیماری ام اس گفت :  ام اس یکی از بیماری های التهابی سیستم عصبی می باشد که به دلیل حمله سلول های سیستم ایمنی یا دفاعی بدن به بافت مغز و نخاع پدید می آید.
   وی تصریح کرد: سیستم عصبی از دو بخش مرکزی و محیطی تشکیل شده است و  سیستم عصبی مرکزی (CNS) شامل مغز و نخاع می باشد در صورتی که سیستم عصبی محیطی (PNS) شامل اعصابی می شوند که از مغز و نخاع به سوی اندام های درون بدن (معروف به اعصاب حرکتی) و از اندام ها به سوی مغز و نخاع (معروف به اعصاب حسی) گسترش می یابند.
دکتر گودرزوند با اشاره به اینکه  سیستم عصبی مرکزی یا همان مغز و نخاع (همانند یک نیروگاه برق) بوسیله سیستم عصبی محیطی (همانند سیم کشی های خیابان ها و منازل) پیام های عصبی را از درون بدن و اندام ها به سوی مرکز و از مرکز به سوی محیط (درون بدن و اندام) هدایت می کند گفت:  اعصاب در بدن از دو نوع حرکتی و حسی تشکیل شده اند که این طراحی مشابه سیم کشی یک ساختمان است  که هرگاه سیم کشی قسمتی از ساختمان به دلایل گوناگون آسیب ببیند، بخشی از ساختمان دچار قطع برق خواهند شد. در سیستم عصبی نیز داستان شبیه سیم کشی ساختمان است. هرگاه به دلایل نامشخص سیستم ایمنی فرد به قسمتی از پوشش یا غلاف میلین در مغز و نخاع حمله نماید و منجر به آسیب شود انتقال پیام عصبی در این نواحی به کندی صورت خواهد گرفت و یا در موارد شدید، انتقال پیام عصبی متوقف می شود.
این دکتر متخصص افزود : برای مثال اگر آسیب مربوط به عصب بینایی باشد، انتقال پیام بینایی در مغز دچار مشکل می شود و یا اگر آسیب مربوط به مرکز ایجاد کننده حرکت در مغز یا نخاع باشد، فعالیت حرکتی ماهیچه مربوطه کاهش و یا گاها دچار فلجی می شود.
دکتر گودرزوند ادامه داد: در بیماری ام اس غلاف عصبی یا میلین با دلایل نامشخص به عنوان یک عامل بیگانه تصور می شود و مورد حمله ی سلول های دفاعی بدن (مانند ماکروفاژها و سلول های T) قرار می گیرد و میلین را تخریب می کند.
وی با بیان اینکه این بیماری با با روش عکسبرداری MRI قابل تشخیص می باشد اظهار داشت:  به دلیل وجود پلاک‌های متعدد در نقاط مختلف مغز، به این بیماری مالتیپل اسکلروز یا سخت شدگی های متعدد یا ام اس گفته می‌شود.
این متخصص ادامه داد : بسته به شدت آسیب وارده، اندازه و تعداد پلاک‌ها متغیر است. هر چه آسیب شدیدتر باشد، وسعت پلاک بیشتر بوده و علائم بیماری شدیدتر خواهد بود.
دکتر گودرزوند با بیان اینکه روند یا سیر بیماری در افراد گوناگون متفاوت است تصریح کرد:  بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس، زندگی معمولی در پیش دارند و مدت‌ها بدون علامت باقی می‌مانند. در حالی که عده اندکی از بیماران از همان ابتدا به شدت دچار ناتوانی شده و سیر پیش‌رونده‌ای را طی می‌کنند.
وی در مورد علت این بیماری گفت : در خصوص علت بیماری دلیل قطعی وجود ندارد اما می توان عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی و یا عفونت های ویروسی را در ایجاد آن دخیل دانست.
دکتر گودرزوند در پایان در مورد درمان بیماری ام اس گفت :  در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و بیشتر درمان علایم و عوارض ناشی از بیماری و کنترل التهاب می باشد.
عكس هاي مرتبط :

آرشیو
لینک های مفید
اعلانات